Informacje

Reprezentacja narodowa w piłce nożnej osób niewidomych powołana została w 2021 roku. Należy wspomnieć, iż dużo wcześniej, bowiem w latach 2015 oraz 2018 podejmowane były próby jej powstania. Niestety, w obu przypadkach były to zaledwie jednorazowe „zrywy” pozwalające na udział Polski w Mistrzostwach Europy 2015 w Hereford, a także organizację i uczestnictwo w IBSA Euro Challenge CUp 2018 w Krakowie.

Dopiero w 2021 roku udało się stworzyć odpowiednie struktury pod spokojny, lecz sukcesywny rozwój Reprezentacji polski w blind footballu. Zaznaczyć jednak trzeba, iż lata 2015 oraz 2018 miały istotny wpływ w kwestiach związanych z rozwojem futbolu klubowego w Krakowie i Wrocławiu.

Aktualnie kadra ma za sobą kilka miedzynarodowych turniejów z eliminacjami ME w Rumunii oraz samymi Mistrzostwami Europy z 2022 roku we Włoszech na czele.

Aktualnie trwają dalsze prace i przygotowania do udziału w kolejnych rozgrywkach, ale także do poprawienia sytuacji związanych z rozgrywkami klubowymi na terenie Polski, które w przyszłości stanowić mają o sile kadry.

W latach 2022-2023 na blind football owej mapie Polski – prócz Krakowa i Wrocławia – pojawiły się drużyny w Poznaniu, Zabrzu oraz Bielsku. Pozwoliło to na organizację rozgrywek o Puchar Polski Blind Football w 2023 roku w historycznym składzie liczącym łącznie 5 drużyn.

Funkcjonowanie kadry – a w przyszłości rodzimej ligi – nie jest i nie będzie możliwe bez wsparcia ze strony partnerów i sponsorów projektu „Polski Blind Football”, którzy już teraz czynią wiele, aby futbol osób niewidomych w Biało-Czerwonych barwach mógł sukcesywnie się rozwijać dzięki niezbędnemu wsparciu.